Advertisement
Home
Jakou plochu území našeho státu vlastně pokrývají nízké a střední lesy? - část I. Print E-mail
Written by Jan Kadavý   
Friday, 22 June 2007
There are no translations available

Na takto jednoduše položenou otázku neexistuje, zdá se, jednoznačná odpověď. Obecně je nejen v laické veřejnosti tradováno, že pařeziny (nízký les) se již u nás téměř nevyskytují, a pokud ano, tak na velmi malé ploše čítající asi několik  desítek hektarů? Když se pak zamýšlíme v duchu výše položené otázky nad případnou plochou středního lesa, snad připouštíme, že tento tvar se pravděpodobně bude vyskytovat na větší ploše než by to bylo v případě lesa nízkého. Na jak velké ploše se ale ve skutečnosti vyskytuje? Jakou plochu tyto tvary lesa v současnosti skutečně zaujímají z celkové porostní plochy v ČR? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Be first to comment this article | Views: 11179

Last Updated ( Monday, 16 July 2007 )
Read more...
 
O semináři "Jaká je budoucnost hospodaření ve středním lese?" Print E-mail
Written by Jan Kadavý   
Friday, 01 June 2007
There are no translations available

24. a 25. května tohoto roku se v Moravském Krumlově konal seminář, který pořádala ČLS, pobočka PRO SILVA BOHEMICA a Městské lesy Moravský Krumlov, s.r.o. pod názvem „Jaká je budoucnost hospodaření ve středním lese?“. Část řešitelského kolektivu Projektu (Nízký a střední les jako alternativa hospodaření) se tohoto semináře zúčastnila, a proto vám přinášíme popis průběhu tohoto semináře.

Be first to comment this article | Views: 118886

Last Updated ( Friday, 01 June 2007 )
Read more...
 
Introduction Print E-mail
Written by Jan Kadavý   
Tuesday, 15 May 2007
The years after 1989 saw changes in the ownership of forest property. Large areas of forests were returned to their original owners. A major part of those is constituted by small owners with forest property which does not allow a balanced management in a short-term and medium-term time horizon, or such management is limited. Recently, nature conservation has been promoting a distinct general trend to extend rotation periods (even in production forests). This demand is substantiated by the claim that older stands are more structured and are characterized by a higher biodiversity.
Last Updated ( Friday, 23 March 2012 )
Read more...
 
Aims of the Project Print E-mail
Written by Jan Kadavý   
Tuesday, 15 May 2007
At present, the energy market sees an increase in fuel prices (non-renewable resources). Biomass (fuel wood, wood chip) is becoming one of the possible alternative energy sources. A significant rise in quality fuel wood prices can be registered already. Forest production of fuel wood could thus become a major economic stimulus in forest management, particularly for small and medium-size forest owners.

Last Updated ( Friday, 23 March 2012 )
Read more...
 
Objectives of the Project Print E-mail
Written by Jan Kadavý   
Wednesday, 16 May 2007
The objective of the project is to provide forest owners, expert forest managers and the state administration with a sound basis for alternative methods of forest management which would enhance the economic prosperity while sustaining biodiversity and supporting other forest functions.

Last Updated ( Monday, 09 March 2009 )
Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 Next > End >>

Results 46 - 50 of 50
Template by SCHAFFENSKRAFT.INFO © 2008 | CSS 2.1 | XHTML 1.0